Yaşam

Arif Sağ Harbiye Açıkhava’da sahne aldı

Cumhuriyetin 100. yılında İstanbullulara yönelik 100 etkinlik düzenlemeyi hedefleyen İBB Kültür, “Demokrasi Yüzyılı” etkinliklerine Arif Sağ konseriyle devam etti. Cumhuriyetin yetiştirdiği ustalara saygı duruşu niteliğinde düzenlenen ve 100 yıllık değerlere sahip çıkan “Yüzyılın Yüzleri” programında dün akşam sahne alan Arif Sağ’a; Kendisine Ayhan Aydın, Belkıs Akkale, Burak Aykaç, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan, Erkan Akalın, Halil Çokyürekli, Muharrem Pak, Şevval Sam, Tolga Sağ, Volkan Kaplan, Yılmaz Çelik ve Zeynep Lider eşlik etti.

Orkestrasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun şef Nurettin İlhan yönetiminde düzenlediği gecenin anlatıcılığını Nebil Özgentürk üstlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı gecede Özgentürk’ün Arif Sağ belgeseli gösterildi.

İMAMOĞLU: TÜRK ŞİRKETİ OLAN HALKIN GERİ DÖNMÜYOR

Gecede Arif Sağ ve kendisini yalnız bırakmayan tüm sanatçıların seslendirdiği “Gelin Canlar Bir Olalım” türküsünün ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye çıktı. Arif Sağ’a ve gecede emeği geçenlere teşekkür eden İmamoğlu, ayrıca “Yüzyılın Yüzleri” programı anısına Sağ’a plaket takdim etti.

Böyle bir düzenlemeye şahit olmaktan onur duyduğunu belirten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda Arif Sağ kardeşimiz ve ağabeyimiz ile birlikte sahnedeyiz. Elbette çok güzel insanlarla, harika sanatçılarla, dostlarımızla ve orkestramızla buradayız. Bu topraklarda yoldaşı, rehberi türküler olan insanlar asla yıkılmaz. Türkülerle büyüyen, içinde hangi sözlerin, ne öğütlerin bulunduğunu görmek için onları dikkatle dinleyen ya da söyleyen bir insan, bu topraklara asla zarar veremez. Her zaman bu toprakların ve bu insanların güzelliğini düşünür. Yüzyıllardır bu topraklarda türkülerin çok farklı nefeslerden, seslerden, ellerden, çalgılardan geçtiğini düşünemeyiz bile. Çok büyülü ve bence kutsal bir atmosferin kalbindeyiz. O ortamı renklendiren, derin nefes almamızı sağlayan, nefes gibi ferahlık veren insanlar var. Bu yüzyılın ferahlatıcı isimlerinden biri de Arif Sağ. Sizinle tanışmaktan, dertlerinizi paylaşmaktan, tavsiyelerinizi almaktan onur duyuyorum. Bu kadarı yeterli. Allah size sağlık versin. Daima yanımızda, her zaman başucumuzda olsun. Size sağlık diliyoruz. Bugün bu rezidansa ev sahipliği yapmaktan ve burada yaşamaktan İstanbul halkı adına büyük mutluluk duyuyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

gerze-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu