Teknoloji

Bilim adamları diğer gezegenlerle bağlantı kurmak için uyduları birbirine bağlayacak!

Bilim dünyasında yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Bilim adamları, diğer dünyalara daha rahat ve daha kolay bağlanabilmemiz için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Söz konusu teknolojinin uzayda uyduları birbirine bağlayarak hayata geçirileceği söyleniyor.

ABD’li bilim adamları tarafından tasarlanan konsept çalışması, ABD’yi uçtan uca kapsayan atlı şoförler tarafından iletilen mesajları kullanan Pony Express’ten ilham aldı. Pony Express, 1860 yılında kıtalararası posta ve iletişim sağlamak amacıyla kurulmuş bir şirkettir.

Independet Türkçe’nin yayınladığı haberdeki detaylara değinilirken;VERİ MERKEZİNDEKİ BİLGİLER ARTIRILACAK

Bahsedilen iletişim şu anda, NASA’nın uzay aracına mesaj gönderebilen bir dizi yer ve tabanlı ekipman olarak Derin Uzay Ağı’na dayanmaktadır. Ancak bu ağın hem hız hem de bilgi taşıma açısından sınırlı olduğu biliniyor.

Bilim, artık konsept halinde olan bu çalışmanın daha hızlı ve daha yetenekli hale geleceğini umuyor. Bu sistem sayesinde Mars gibi yerlere seyahat edebilen ve mesaj iletebilen küçük uzay araçlarından oluşan data mules (data mules) göndererek çalışacak.

Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden Robyn Woollands, yeni makalenin ortak yazarıKÜÇÜK UZAY GEMİLERİ YERÇEKİMİNDEN FAYDALANACAK

Bu projeye göre Data katır cihazları, Mars’a ulaşacak bir sondanın vericisinin yakınına yerleştirilecek. Daha sonra toplanan verileri Dünya’ya geri taşıyabilecek ve alıcılara geri gönderebilecekler.

Bilim adamları, Güneş, Dünya, Mars’ın düşük itme kuvvetini ve yerçekimini kullanarak uzay aracının kaynakları tüketmeden uzayda seyahat edebileceğini savunuyorlar. Robyn Woollands’ın doktora öğrencisi Alex Pascarella konuyla ilgili yaptığı açıklamada,

Proje hakkında detaylı açıklamalar Acta Astronautica dergisinde yayınlandı. ‘Güneş sistemi midilli ekspresi’ için düşük itme yörüngesi optimizasyonu‘ başlıklı yeni bir makalede ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu