Haber

BM, Lübnan’daki Suriyelilerin yüzde 90’ının insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi

Birleşmiş Milletler (BM), Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin yüzde 90’ının, ülkenin on yıllardır yaşadığı en kötü ekonomik krizin gölgesinde hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), BM Dünya Beslenme Programı (WFP) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan ortak açıklamada, ihtiyaç sahibi ailelere destek ve savunma sağlamaya devam edilmesi çağrısında bulunuldu. Lübnan.

Açıklamada ayrıca Suriyeli mültecilerin yıl boyunca Lübnan’da yaşadıkları kötü duruma ilişkin bir değerlendirme de yer aldı. “Suriyelilerin yaşam koşullarında keskin ve sürekli bir bozulma var. Birçoğu için temel ihtiyaçlar bile ulaşılamaz durumda.” söylendi.

Açıklamada, Suriyeli mültecilerin yüzde 90’ının hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Ailelerin birden fazla borçlusu

Açıklamada, mülteci ailelerin birçoğunun gıda için borç para aldığı ve ailelerin çoğunluğunun borç biriktirdiği, ailelerin yaklaşık yüzde 87’sinin gıdayı ana önceliği olarak gördüğü, bunu barınma, barınma ve sağlık hizmetlerinin izlediği belirtildi.

2022 yılında 6-14 yaş arası Suriyeli mülteci çocukların sadece yüzde 60’ının düzenli olarak okula gittiğine dikkat çekilirken, ortaöğretim düzeyindeki daha büyük çocukların okula devam oranının yüzde 8’in altına düştüğü bildirildi.

Açıklamada ayrıca çocukların sadece yüzde 11’inin günde en az sayıda öğün ve besin grubu yiyebildiği belirtilirken, çocukların beslenmesinin risk altında olduğu açıklandı.

BM kuruluşlarından yapılan ortak açıklamada, her 10 Suriyeli mülteci çocuktan 6’sının şiddet içeren disiplin yöntemlerine maruz kaldığına dikkat çekildi.

“Gıda güvenliği seviyeleri çok endişe verici”

Dünya Gıda Programı Temsilcisi ve Lübnan Ülke Direktörü Abdullah al-Verdat yaptığı açıklamada, “Lübnan’daki mülteciler arasında gıda güvenliği seviyeleri çok endişe verici.” ifadelerini kullandı.

Verdat, “Bağışçıların desteğiyle Dünya Besin Programı, ülkedeki her üç kişiden yalnızca birini destekleyebildi” dedi.

UNHCR Lübnan Temsilcisi Ayaki Ito, Haziran 2020’den bu yana temel malzeme ve hizmet fiyatlarının yüzde 700’den fazla artmasına rağmen Lübnan’daki ailelerin hala daha az kazandığını ve temel ihtiyaçları için daha fazla ödemek zorunda kaldığını söyledi.

Resmi rakamlara göre Lübnan’da ikamet eden Suriyeli mültecilerin sayısı 1,5 milyon civarında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu