Haber

Bozüyük’ün düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü kutlandı

Bozüyük’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Meliha Ercan Ortaokulu’nda düzenlenen etkinliklerde konuşan Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Kurtuluş Savaşı sırasında Bozüyük’ün 3 kez düşmanlar tarafından yakılıp yıkıldığını belirterek, kent yerleşkesinin doğu kısmının şehit kanlarıyla sulanan arazi olduğunu kaydetti. Bu süreçte binlerce şehit verdik.

Bozüyük’te yaşayanlar olarak bunun önemini ve değerini yüreklerinde hissettiklerini vurgulayan Bakkalcıoğlu, “Atalarımız savaş sırasında ve sonrasında çok acılar çekti. Dini, siyasi, etnik hiçbir ayrım yapmadan yumruk gibi birleşerek Bozüyük’ü yeniden inşa ettiler. ve onu büyüterek gelecek nesillere emanet ettik. Bu bağımsızlık mücadelesi nasıldır?” Yeni nesillere bunun bize verildiğini, kelime kelime, an be an öğretmeliyiz. Kurtuluş mücadelesi ruhunun tüm nesillere aktarılması gerekiyor. Şehirde yaşayan ve şehre yaşamaya gelen herkesin, her Bozüyüklü’nün bu manevi değerimizi asla unutmaması gerekiyor.” dedi.

Bakkalcıoğlu’nun konuşmasının ardından öğrenciler tarafından kurtuluş günüyle ilgili şiirler okundu. Mehter Takımı konserinin ardından Bozüyük Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösteri gerçekleştirdi.

Törene Kaymakam Adem Öztürk, Garnizon Komutanı Mühimmat Binbaşı Caner Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, şehit ve gazi aileleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

habersultangazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu