Ekonomi

Dolar güne nasıl başladı? İşte döviz kurunda son durum

Dolar/TL güne yatay bir seyirle başladıktan sonra 30.3570 seviyesinde işlem görüyor. Dün 30,34-30,44 bandında hareket eden dolar/TL, önceki kapanışına paralel olarak günü 30,3504 seviyesinde tamamladı.

Yeni güne yatay bir seyirle başlayan Dolar/TL, 10.45 itibarıyla önceki kapanışının hemen üzerinde 30.3570 seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda euro/TL yüzde 0,3 kayıpla 32,8440’tan, sterlin/TL ise yüzde 0,3 değer kaybıyla 38,4650’den satılıyor.

DOLAR ENDEKSİ 0,2 ARTIŞLA 103,6 PUANDA

Dolar endeksi şu anda yüzde 0,2 artışla 103,6 puanda bulunuyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini beklenenden daha uzun süre sabit tutabileceği yönündeki fiyatlamanın güçlenmesinin varlık fiyatlarını etkilediğini belirten analistler, bugün Fed’in faiz kararı ve Fed Başkanı’nın yapacağı açıklamaları değerlendirdi. Jerome Powell toplantısının ardından yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. ABD’de ülke ekonomisinin atılan şahin adımlara rağmen beklendiği gibi yavaşlamadığını kaydeden analistler, bu durumun para piyasalarındaki fiyatlamalarda faiz indirimlerinin başlayacağı aya ilişkin tahminleri ertelediğini belirtti.

Fed Faiz Oranının BUGÜN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Analistler, Fed’in bugün politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu, Banka’nın önümüzdeki dönemde atacağı adımlara ilişkin sinyallerin para politikası metni ve Fed Lideri Powell’ın açıklamalarından alınabileceğini belirtti.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Fed’in faiz kararı ve Powell’ın açıklamaları, Almanya’da enflasyon ve ABD’de ADP özel daire istihdamı başta olmak üzere, teknik açıdan yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirtti. Dolar endeksi ise 103 seviyesinde. 102 ve 102 puan seviyelerinin destek konumunda, 104 ve 105 puanlarının ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu