Haber

Düzce’de Bulgar uyrukluların Türkiye’ye getirilmesine yönelik insan kaçakçılığı operasyonu

Düzce’de şüpheli kişi ihbarı üzerine adrese giden ekipler, kendilerini Türkiye’ye getirdiği öğrenilen 6 Bulgar uyruklu ve 2 şüpheliyle karşılaştı. Bulgar asıllı kişileri hem iş hem de seyahat amacıyla Türkiye’ye getirdiğini söyleyen iki şüpheliden biri, “insan ticareti” suçundan tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre şüpheli şahsın ihbarı üzerine güvenlik güçleri Yeni Mahalle İstanbul Caddesi’ne sevk edildi. Burada 2’si kadın Bulgar uyruklu 6 şüpheli ile Türk vatandaşı MA ve C.İ. Ekipler şahıslarla karşılaşarak sorguya aldı. Gözaltına alınanlardan MA sorgusunda, Bulgar uyrukluları babasına ait araçla 80 leva karşılığında Türkiye’ye getirdiğini söyledi. CI yaptığı açıklamada, bireyleri hem iş hem de seyahat amacıyla Türkiye’ye getirdiklerini belirtti.

Çalışma belgelerinin sahte olduğu değerlendiriliyor

Ekipler, şüphelilerden C.İ.’nin çantasını inceleyerek 30 farklı bankaya ait kartlar buldu. Bu kartların Bulgar vatandaşlarına ait olduğu belirlendi. Araçta yapılan aramada iki firmaya ait pullar ve yabancı uyruklu kişilere ait çalışma belgeleri bulundu. Çalışma belgelerinin geçersiz sayıldığı öğrenildi.

Ekipler, incelemede sahte olduğu değerlendirilen 9 cep telefonu, banka kartı ve 12 belgeye el koydu. Cep telefonları incelenmek üzere Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. 2 pulun incelenmesi için ilgili firmalarla yazışmaların başlatıldığı bildirildi.

Evlilik vaadiyle dolandırıldılar

Soruşturmayı derinleştiren ekipler, Düzce’de ikamet eden 2 müştekiye ulaştı. Bu müştekilerin şüpheli banka hesaplarına “evlilik vaadiyle” para gönderdikleri ve dolandırıldıkları belirlendi.

2 şüpheliden biri tutuklandı

Gözaltına alınan MA ve C.İ., emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden MA, C.İ. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çıkarıldığı mahkemece “insan ticareti yapmak” suçundan tutuklandı. – DÜZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu