Haber

ECDC’den Covid-19’un “Kraken” alt varyantı için uyarı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), ABD’de hızla yayılan Kovid-19 hastalığına neden olan koronavirüsün “Kraken” alt varyantının nispeten geç de olsa Avrupa’da yaygınlaşabileceğini bildirdi.

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı ECDC’nin Kovid-19 salgınıyla ilgili yaptığı son değerlendirmede, “Kraken” olarak adlandırılan XBB.1.5 alt varyantı hakkında bilgilere yer verildi.

Kraken’in ABD’deki varyantlar içindeki payının yüzde 40 olduğu ve bir hafta içinde baskın varyant haline geleceği belirtilen değerlendirmede, bu alt varyantın büyüme oranı açısından BA.1’den sonra ikinci sırada yer aldığı kaydedildi. .

ECDC değerlendirmesinde, “Bu varyantın AB içindeki Kovid-19 vakalarındaki artışı etkilemesi muhtemel. Ancak varyant şu anda AB ülkelerinde çok düşük seviyelerde görüldüğü için bu artış önümüzdeki ay olmayacak.” söylendi.

Kraken’in neden olduğu Kovid-19 vakaları Danimarka, Fransa, Avusturya, Hollanda, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Belçika, Çekya, Portekiz ve İrlanda’da az sayıda tespit edildi.

ABD’deki Kraken vakalarıyla ilgili veriler, XBB.1.5’in hızla yayıldığını ve vaka sayısının 9 gün içinde ikiye katlandığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu