Ekonomi

Kahramanmaraş’ta Domates Salçası Yapımı İçin Piyasalar Taştı

Kahramanmaraş’ta salça üretim sezonunun gelmesiyle birlikte salça ve biberler pazar yerlerindeki tezgahlarda yerini aldı.

Kahramanmaraş’a eylül ayının gelmesiyle birlikte kış hazırlıkları başladı. Hasat döneminin başlamasının ardından kışın domates salçalarını mutfaklarına taşımak isteyen vatandaşlar salça malzemeleri almaya başlarken, kış hazırlıklarına başlayan vatandaşlar da pazar yerlerine akın etti.

Salça üretiminde kullanılan salçanın kilosu 7,5 ile 8 TL arasında tezgahlarda yerini alırken, kapya biberin kilosu 24 TL’den alıcı buluyor. Geçtiğimiz hafta salça ve kapya biberin aynı fiyatla satışa sunulduğunu belirten pazar esnafı, fiyatların daha da ucuzlamayacağını ifade etti.

Kahramanmaraş’ta uzun yıllardır pazarda yer alan Sadullah Kalın, vatandaşların salçaya yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Alışverişin beklendiği gibi yoğun geçtiğini belirten Çarşı esnafı Kalın, şöyle konuştu: “Şu an için mutluyuz, satışlarımız iyi. İnsanlar salça yapıyor, kuru salça yapıyor, konserve yapıyor. Vatandaşlar meşgul görünüyor.” Alışveriş güzel ve şu an için bir sorun yok.”

Bir diğer market esnafı Uğur Karakaya ise, “Domates şu anda 7 lira, kasada alana 7 liraya, perakendede 8,5 liraya satıyoruz. Yani şu anda fiyatlar iyi ama” dedi. Deprem nedeniyle alımlar yarı yarıya düştü. İnsanlarımızın çoğu gitti ve çoğu da öldü. Deprem nedeniyle toprak oynadığı için o da malzemelere çarptı. Deprem nedeniyle malzemeler de kalitesiz. kaliteli” dedi. – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu