Ekonomi

Oran canlı yayında açıklandı! İşte BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin hesaplamasına göre yeni asgari ücret

Milyonların merakla beklediği taban fiyat artışı için geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım Salı günü karara işaret etti. Bakan Alım bugün yaptığı açıklamada, “Asgari ücret müzakeresi konusunda salı günü anlaşmaya varacağız. İşçilerimizin beklediği, işverenlerimizin ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşmaya varacağız.” söz konusu.

DESTICI: ORTA YÜZDE 40-50 ARTIRMA BEKLİYORUM

Tüm Türkiye kararı merakla beklerken Cumhur İttifakı’nın ortağı BBP’nin lideri Mustafa Destici, HaberTürk’ün canlı yayınında asgari ücretle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Çözüm odaklı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Destici, asgari ücrette yüzde 40 ila 50’lik bir artış beklediğini söyledi.

“TARAFLAR RAZI OLACAK”

Destici, “Hepsi uzlaşmaya açık. İşveren sektörü 7 binin üzerinde rakamlarla başladı. Sendikamızın kırmızı çizgisi 7 bin 800 civarındaydı. Gördüğüm kadarıyla hükümet 100’ün üzerinde bir rakam düşünüyor. Taban fiyata yüzde 40-50’ler arasında bir zam olacağını düşünüyorum.Hükümetin, işçi sınıfının ve patronların buna isteklilik göstereceklerini ve bir uzlaşmaya varacaklarını tahmin ediyorum. Burada anlaşma.” sözlerini kullandı.

ASGARİ FİYAT NE KADAR OLACAK?

Artış yüzde 40 olursa taban fiyat 7 bin 700 TL’ye, yüzde 45’lik artış yapılırsa 7 bin 975 TL’ye, yüzde 50 olursa 8 bin 250 TL’ye çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu