Yaşam

Özdemir İnce kimdir? Hangi Gazetelerde Çalışmıştır? Özdemir İnce’nin Kitapları Nelerdir?

Cumhuriyet gazetesi yazı işleri müdürü Özdemir İnce, yazılarıyla adından sıkça söz ettiren isimlerden biri. Gazeteciliği kadar şairliğiyle de ön plana çıkan İnce, hayatı boyunca yüzlerce şiir yazmıştır. Aynı zamanda deneme, eleştiri, siyasi yazı ve roman, şiir ve oyun çevirileri de bulunmaktadır. Peki Özdemir İnce kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Özdemir İnce nerede çalıştı? Özdemir İnce’nin çalışmaları nelerdir? Detaylar burada…

Özdemir İnce kimdir?

Özdemir İnce, 1 Eylül 1936’da Mersin’de doğdu. Aslen Mersinli olan İnce, üniversiteye kadar doğduğu şehirde yaşadı. Mersin Lisesi’nden mezun olduktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’ne girdi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra kısa bir süre Sandıklı Ortaokulunda öğretmenlik yaptı.

Aydın Lisesi’nde öğretmen olarak çalışırken Fransa’nın açtığı sınava girdi ve kazandı. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde bir yıl Çağdaş Fransız Edebiyatı ve fonetik okudu. Türkiye’ye döndükten sonra öğretmenliğe devam etti.

1962 yılında TRT’de göreve başlayan İnce, burada birçok görevde bulundu. TRT’de dış haberler müdürü, metin yazarı, ön denetim ve yazı işleri müdürü, genel müdür dahil yaklaşık 13 yıl çalıştı.

TRT’den ayrıldıktan sonra Can Yayınları’nda editör olarak çalıştı. Daha sonra Telos Yayınları’nda editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. 2000 yılında Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2012 yılında Aydınlık gazetesinde çalışmaya başladı.

Hayatı boyunca çeşitli dergilerde şiir, yazı ve yazıları yayınlanan Özdemir İnce, şimdilerde Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.

İnce’nin şiirleri Fransızca, İtalyanca, Bulgarca ve Yunancaya çevrildi. Ünlü ismin hem edebiyat ödülleri hem de gazetecilik ödülleri bulunuyor.

Sadece şiir değil, deneme, söyleşi, çeviri, eleştiri ve antolojiler de yazdı. Özdemir İnce’nin bazı çalışmaları şu şekildedir;

  • Kıyametin Üç Kitabı (eleştiri)

  • Tabula Rasa (deneme)

  • Bu Ne Tür Bir Ülke (deneme)

  • Dünya Şiiri Antolojisi (Ataol Berhamoğlu ile birlikte)

  • imam hatip saltanatı ve imamokrasi (2016)

  • Delta, Toplu Şiirler 2

  • Kısa Bir AKP Tarihi (Dava)

  • Toplanan Şiirler 1, Rüzgara En Yakın

  • Ne Altın Ne Gümüş (röportaj)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu