Haber

Suudi Arabistan’dan ‘Türkiye’ açıklaması!

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Muhammed Alharbi, “yüzyılın felaketi”olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarını sarmak amacıyla “ihyaç olduğu gibi”desteğini sürdüreceğini söyledi.

Alharbi, Suudi Arabistan’ın depremin ilk anından itibaren Türkiye’nin yanında olduğunu belirterek, Bu destek ihtiyaç olduğu sürece devam edecek” dedi.söz konusu.

Depremde hayatını kaybedenler için Türk halkı ve hükümetine başsağlığı dileyen Alharbi, şunları kaydetti: Allah’tan Türkiye’yi bu kederden bir an önce kurtarmasını, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifalar diliyoruz.”ifadesini kullandı.

Alharbi, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın deprem sonrası insani yardım göndermesi emriyle hava köprüsü kurulduğunu hatırlattı.

Ülkesinin arama kurtarma çalışmalarına tıbbi malzeme, gıda ve çadırdan oluşan yardımın yanı sıra geniş bir gönüllü grubuyla katıldığını kaydeden Alharbi, depremzedelerin yardıma ve desteğe ihtiyacı olduğu sürece bu desteğin devam edeceğini kaydetti.

Alharbi, takviye kuvvetlerinin sadece resmi yardımlarla sınırlı kalmadığını ve halkın da katıldığı kampanyalarla devam ettiğini ifade etti.

Alharbi, kampanyalarda bugüne kadar toplanan yardımın 350 milyon Suudi Arabistan riyalini (1 milyar 760 milyon lira) aştığını bildirdi. İnşallah bu yardımlar önümüzdeki günlerde artarak depremden etkilenenlerin normal hayata dönmesine katkı sağlayacaktır” dedi.sözünü kullandı.

Alharbi, Riyad ve Ankara’nın ortasında başlayan uyum görüşmelerinin depremin ilk anından bu yana devam ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu