Dünya

Gastronomi dünyasının nabzı Antalya’da atıyor

ANTALYA (İGFA) –Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ve Kilit Grup’un ana sponsoru olduğu “Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Buluşması 2023” (GastroAntalya) düzenlenen törenle başladı.

18 Kasım’a kadar 40 ülkeden gastronomi profesyonellerini Cam Piramit’te buluşturacak olan GastroAntalya, bu yıl “Fransız Meyvesi” temasıyla kapılarını açtı.

Açılış törenine Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya İl Emniyet Müdürü Osman Çevik’in yanı sıra dernek başkanları, aşçılar ve aşçı adayları katıldı.

Açılış töreninde konuşan Antalya Valisi Hulusi Şahin, “Antalya turizmin başkenti, dünyanın gözbebeği. Gastronomi bu şehre çok yakışıyor. Gastronomiyi ihmal edemeyiz. Dünyanın en eski coğrafyası olan Anadolu, tarımın icat edildiği, buğdayın keşfedildiği yerdir. Gastronomi kitabının bu coğrafyada yazılması gerekiyor. Gastronomi açısından hala yapılacak çok iş var. GastroAntalya, Antalya için de bir dönüm noktasıdır. Daha birçok etkinlik ve festivale birlikte katılmak istiyoruz. Antalya’da Michelin yıldızlı restoranımız bulunmamaktadır. Atık, bunun için de planlama yapmamız gerekiyor. Antalya gastronominin başkenti olmayı hak ediyor. Doğru beslenme, doğru beslenmeyle mümkündür. Antalya Türkiye tarımının başkentidir. En iyi mahsul buradan çıkıyorsa, en lezzetli yemeklerin de buradan gelmesi gerekir. Kızım da aşçıdır. Büyük bir güç ve yürekle yapılması gerekiyor. Sponsorlarımıza da çok teşekkür ediyorum. “Özellikle Antalya’daki keyifli etkinliklere destek veren Kilit Grup’a teşekkür ederiz” dedi.

“MİSAFİRLERİMİZE MUHTEŞEM LEZZETLER SUNUYORUZ”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, şunları söyledi: “GastroAntalya, 40 ülkeden aşçı ve genç aşçı adaylarını ağırlıyor. Desteğimizle düzenlenen bu toplantıya hepinizi bekliyoruz. Kaliteli otellerimiz, kaliteli hizmetimiz, doğası, tarihi ve kültürel değerlerimiz ile Antalya turizmin başkentidir. Antalya aynı zamanda tarımın da başkentidir. Eşsiz lezzetleri ve gastronomisiyle Antalya, turizm ve tarım yoluyla ekonomimize büyük değer katıyor. Tarım ve gıda ürünlerimiz Türkiye’nin her yerine ulaşıyor. Bu coğrafyanın tüm nimetlerini kullanarak Antalya mutfağını daha da geliştirmeliyiz. Bu ürünleri kullanarak hem halkımıza hem de misafirlerimize harika lezzetler sunuyoruz. Tarımda sürdürülebilirlik unsuruyla yerel üreticileri destekliyoruz. Şehrimize gastronomi alanında hak ettiği değeri kazandırmak amacıyla FoodFest’in ikincisini yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. Dünyaca ünlü şefleri Antalya’da bir araya getirdik. Mutfağın yıldızlarını GastroAntalya ile buluşturuyoruz. Şeflerimiz burada hünerlerini sergileyecek. Ayrıca atölye çalışmaları, sunumlar gibi farklı etkinlikler de gerçekleştirilecek. Bu coğrafyanın nimetlerini ustalıkla kullanmaya devam edeceğiz. “4 yıldır bu organizasyonu düzenleyen başta Bilal Yüreğir ve ekibi olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

Federasyon olarak asıl amaçlarının dünyada ses getirmek olduğunu belirten Anadolu Şefler Federasyonu Başkanı Tamer Özkan, “Bunu istiyorsak çalışanlarımızın da akademik yolda ilerlemesi gerekiyor. Ben bu işi yıllardır yapıyorum. 43 yıl. Devletimizden bir talebimiz var. Lütfen aşçılık yasamızı çıkarın. Aşçılığın kriterleri açısından bu yasanın çıkması gerekiyor. “Dünya ve Avrupa standartlarını yakalamalıyız. Nerede bir aşçı ve yatırımcı varsa bu işi profesyonelce yapmaları lazım” diye konuştu.

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği (ASKDER) Uluslararası Lideri Ömer Yalçın, gastronomiyi sevenlerin bir arada olduğunu belirterek, “Mutluyuz, gururluyuz. 59 farklı kategoride 850 yarışmacımız var. Bu yıl 5’inci yılımızı kutluyoruz. Arkamızda harika bir ekip var. Onlara teşekkür ediyorum.” “Öyle yapıyorum. Her yıl büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Akdeniz Şefler Kulübü Derneği (ASKDER) Başkanı Bilal Yüreğir, organizasyon sırasında sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Buna rağmen memnun kaldığımız bir etkinlik oldu. Usta şeflerimizi ve ustalarımızı bir araya getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. genç şefler bu platformda. Her yıl daha da büyüyoruz, büyümeye ve gastronomiye devam ediyoruz.” Katkı sağlamaya devam edeceğiz dedi.

Kilit Kümesi adına Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, GastroAntalya’nın marka olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

40 ÜLKEDEN KATILIMCILAR… BECERİLERİNİ GÖSTERECEK

Dünyanın 40 ülkesinden ve Türkiye’nin dört bir yanından gastronomi temsilcileri, gastronomi alanında ürün ve hizmet üreten firmalar, önde gelen firmalar ve yöneticileri, turizm departmanının F&B departmanı yöneticileri, satın alma departmanı yöneticileri, profesyonel şefler, otel genel müdürleri, gastronomi ve mutfak sanatları akademisyenleri. Dünyaca ünlü şefler ve gurmeler, üniversite ve lise öğrencisi şefler, dernekler, eğitim kurumları ve üretim yapan bölüm çalışanlarının katılımıyla atölye çalışmaları, sunumlar, paneller, şehir stantları, hizmet sunumları, ürün tadımları ve B2B toplantılar gerçekleştirilecek. Gastronomi ekosistemini geliştiriyoruz.

Organizasyonun ana konsepti olan yarışmaya 850’den fazla şef ve şef adayı katılacak. Kişisel Pratik Gençler, Bireysel Pratik Ustalar, Grand Prix Milli Takım ve Kişisel Gösterimli Ustalar yarışmalarına ev sahipliği yapacak olan GastroAntalya, şeflerin ve şef adaylarının hünerlerini sergilemelerine olanak tanıyacak.

habergolhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu